Jak funguje CRM v marketingu
Řízení vztahů se zákazníky (anglicky Customer Relation Management – CRM) přináší firmám dvě hlavní hodnoty. Umožňuje organizovat aktivity směřující k podpoře růstu společnosti a realizuje marketingové, prodejní a podpůrné aktivity s řádově nižšími jednotkovými náklady než přístupy uplatňované v minulosti.
Moderní procesy CRM využívají velká množství dat, proto vhodný software bývá nutnou podmínkou efektivního a úspěšného způsobu řízení vztahů se zákazníky.
CRM lze také definovat jako integraci a koordinaci marketingu, prodeje a zákaznického servisu v jednotný a ucelený přístup k péči o každého konkrétního zákazníka. Technicky zahrnuje možnost využití všech dostupných komunikačních kanálů, znalostních bází či webových portálů.
CRM má několik základních funkcí, které se vzájemně doplňují a ovlivňují:
Takto uchovaná data lze využívat přímo nebo dále analyzovat.
Z analýzy lze zjistit například:
CRM a podnikové procesy
Dalším krokem k zajištění úspěšnosti CRM je zmapování a identifikace dílčích podnikových procesů, které souvisejí se zákazníky. Podnikové procesy orientované na zákazníka kopírují průběh marketingové nabídky a následný prodej samotného produktu. Obvykle lze tyto procesy dělit do několika fází:
CRM a zákaznická data
Informace, které jsou shromažďovány o zákaznících, jsou jedním ze základních stavebních kamenů při vytváření budoucích dlouhodobých vztahů. Kvalita a hloubka informací o firemních klientech umožňuje efektivní uspokojení jejich potřeb. Získaná data jsou zároveň nezbytná pro potřebu tvorby analýz, statistik a podkladů pro plánování dalších marketingových kampaní.
Data vztahující se k zákazníkovi (příklady)
CRM technologie
Využití nejnovějších technologií umožňuje firmám udržet konkurenceschopnost a lepší postavení na trhu. Komplexní CRM systémy dokáží automatizovat a zrychlit marketingové a prodejní procesy, a zároveň díky sběru zákaznických dat a jejich integraci a pokročilé analýze poskytují cenné vstupy pro budování byznysové strategie.
Řada firem dává přednost systému, který si sama vybuduje, protože v některých případech je vlastní software více tvárný a lépe se přizpůsobuje změnám a individuálním požadavkům.
Na druhou stranu budování vlastního řešení CRM zvyšuje náklady firmy. Do nich je třeba zahrnout nejen náklady na samotný vývoj softwaru, ale rovněž na jeho průběžnou údržbu. Logickým výsledkem střetu těchto pohledů je kompromisní řešení, které nabízí nákup softwaru takových vlastností, jenž umožňuje modifikaci na konkrétní požadavky uživatele. Průzkumy tvrdí, že až 83 % dotazovaných podniků dává přednost vývoji softwaru na míru. Pouze 17 % firem volí nákup licencovaného programu, který je nabízen jako hotový produkt.
Vladimír Ira